
En man i 50-årsåldern på Tjörn står vid Uddevalla tingsrätt åtalad för flera fall av rattfylleri, grov olovlig körning, ringa narkotikabrott samt ett fall av häleri.
I oktober 2019 fick en polispatrull syn på en moped och dess förare man ville kontrollera i Höviksnäs på Tjörn. Vid kontrollen visade det sig att mannen saknade behörighet att köra moped klass 1. Då mannen tidigare är dömd för olovlig körning rubriceras händelsen grov olovlig körning. Mopeden visade sig också vara stulen.
I slutet av juni 2019 stals en moped värd 14 000 kronor på Tjörn. Enligt åtalet ska den mopeden ha brukats av den nu åtalade mannen. Mannen förnekar brott och hävdar att han köpt mopeden i Göteborg – men åklagaren anser att mannen ska ha haft skälig anledning att anta att mopeden var stulen.
Rattfylleri, grov olovlig körning och ringa narkotikabrott
Vid två tillfällen i januari och februari 2019 stoppades mannen för kontroll när han körde motorcykel på Stenunge Allé i Stenungsund respektive Kållekärr på Tjörn. Mannen saknar behörighet att köra motorcykel och är tidigare dömd för olovlig körning. Provsvar visade också vid båda tillfällena att mannen brukat narkotika och att detta fanns kvar i kroppen under körningen. Vid ett av tillfällena hade mannen också mindre mängd narkotika på sig. Mannen har erkänt brott.