Distansundervisning för årskurs 7-9 på Orust - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Distansundervisning för årskurs 7-9 på Orust

Igår beslutade Tjörns kommun att deras elever på högstadiet skulle få distansundervisning med start nästa vecka. Nu har även Orust kommun beslutat om samma sak. Elever i årskurs 7-9 kommer att undervisas via distans från och med tisdag den 12 januari till och med fredag den 22 januari.

– Efter dialog med Smittskydd i VGR har därför ett beslut fattats att elever i årskurs 7-9 kommer att undervisas via distans från och med tisdag den 12 januari till och med fredag den 22 januari, skriver kommunen på sin hemsida.

Beslutet kan komma att förlängas. Syftet är att hålla nere smittspridning. På måndag 11 januari får eleverna i åk. 7-9 ytterligare en ledig dag då kommunen behöver förbereda omläggningen till distansstudier

– Samtliga elever och vårdnadshavare kommer att få mer detaljerad information från respektive rektor och skola. Eventuellt kan elever behöva hämta skolmaterial och i så fall enligt rektors anvisningar, uppger kommunen.

Beslutet gäller ej elever i särskolan samt att undantag kan göras för enskilda elever efter beslut från rektor.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top