Strax efter klockan 22 på söndagskvällen larmades polisen till en bostad i Svenshögen i Stenungsund. En man i 50-årsåldern har blivit sprayad och slagen med batong av tre personer som tränger sig in i mannens lägenhet efter att de ringt på dörren.
Mannen blöder kraftigt när polisen kommer till platsen och han körs med ambulans till Kungälvs sjukhus för vård. Gärningsmännen var delvis maskerade med andningsmasker och de stjäl en en TV samt en Ipad.
Polisen sökte i området men utan resultat. På morgonen var ingen gripen i ärendet.
Lägenheten har spärrats av i väntan på en teknisk undersökning. En anmälan gällande grov stöld och grov misshandel är skriven.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.




