En man som arbetade mekaniskt med en lastbil på en verkstad i Henån ska ha fått lastbilen över sig och ska då ha klämts fast. Mannen ska ha klämt benen under lastbilen på något vis.
– Det är en man som har arbetat med lastbilens hydraulslangar och i samband med detta sänks lastbilen ner. Han har suttit fastklämd ett tag innan kollegor kommer och hjälper honom, berättar Herman Egelström, stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Mannen ska ha klarat sig med mindre skador, ambulans har kontrollerat mannen och han själv tar sig till sjukhus för kontroll.
Polisen skriver en anmälan om arbetsplatsolycka.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



