Polisen utreder misstänkt grov misshandel - Tekniker på plats - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Polisen utreder misstänkt grov misshandel – Tekniker på plats

måndagen hittades en svårt skadad man i en bostad utanför Stenungsund. Polisen utreder grov misshandel – men den skadade mannen vill inte berätta för polisen vad som hänt.

Det var på eftermiddagen vid 14-tiden som mannen hittades svårt skadad i sin bostad. Ambulans och flera polispatruller var på plats. Mannen fördes till Kungälvs sjukhus med okända skador. Bostaden spärrades av i väntan på en teknisk undersökning.

En förundersökning gällande grov misshandel är inledd. 

Under måndagseftermiddagen genomförde polisen även en dörrknackning i området för att försöka få tips och iakttagelser om vad som hänt.

-Den skadade mannen vill inte säga så mycket om vad han kan ha utsatts för, sa Peter Adlersson, Polisens presstalesman på tisdagsmorgonen.

På tisdagen var polisens tekniker på plats för att säkra eventuella spår.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
LOKAL ANNONS
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:
Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande
Top