Körkortslös ville inte stanna efter krock - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Körkortslös ville inte stanna efter krock

På tisdagsmorgonen inträffade en lätt kollision mellan två personbilar på Tjörnbron men den ena parten ville inte stanna och göra rätt för sig och byta uppgifter. När polisen senare stannar fordonet för kontroll visade det sig att föraren saknade körkort.

Olyckan ska ha skett på Tjörnbron och polisen fick samtal om att den andra bilisten inte ville stanna och byta uppgifter. Färden gick söderut och först i Kode blev det stopp och kontroll av polisen.

Föraren har ett återkallat körkort och rubriceringen kommer antagligen att bli smitning från trafikolycksplats och grov olovlig körning.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top