Sent på lördagskvällen fick polisen samtal om misstänkt rattfylleri i Rönnäng på Tjörn. Enligt vittnen ska föraren till en personbil flera gånger varit nära att krocka med andra bilister.
Polisen kunde en stund senare stoppa fordon och förare för kontroll. Föraren, en man i 25-årsåldern blåste positivt i polisens sållningsinstrument och togs med för provtagning.
Mannen är misstänkt för grovt rattfylleri och körkortet omhändertogs på plats.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande
