Hoppar av – Innan mandatperioden startat - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Hoppar av – Innan mandatperioden startat

En av toppkandidaterna inom Moderaterna på Tjörn Inga-Lill Hast hoppar av sitt politiska uppdrag i kommunfullmäktige redan innan mandatperioden börjat.

Hon stod på andra plats på moderaternas valsedel i valet i september till kommunfullmäktige, valdes in för partiet i september men redan 7 november innan mandatperioden startat upp på allvar begär hon nu att bli entledigad från sitt uppdrag i fullmäktige.

Hon var efter valet också föreslagen till ordförande i kommunfullmäktige men tackade nej till den posten för en tid sedan. Hon ger ingen förklaring till avhoppet i den korta avsägelse som lämnats till kommunkansliet på Tjörn.

Inga-Lill Hast har varit en av de ledande moderata politikerna på Tjörn och var bland annat för några mandatperioder sedan ordförande i samhällsbyggnadsnämnden. Hon bytte parti inför valet 2018 och valdes då in på en liberal valsedel men bytte sedan tillbaks till moderaterna under förra mandatperioden.

 Inga-Lill Hast kommer att ersättas i kommunfullmäktige av Yvonne Andersson från Skärhamn och ny suppleant blir troligen Magnus Andersson.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top