
På lördagskvällen larmades räddningstjänst från både Stenungsund och Tjörn till Stora Askerön om brand i en båt på land samt husvagn och lokal.
-Vi är precis framme på plats och påbörjar släckningsarbete, uppger ledningscentralen för Storgöteborgs räddningstjänst.
På plats har man innan räddningstjänsten kommit fram kunnat begränsa branden. Lokalen har fått mindre skador.
Räddningstjänsten var kvar ungefär en timme innan man kunde återgå till station.
En anmälan gällande allmänfarlig vårdslöshet är skriven.
Foto: Läsarbild
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande