Aggressiva i samband med stöld i butik - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Aggressiva i samband med stöld i butik

På onsdagskvällen fick polisen samtal från ICA Nordeviks i Skärhamn som haft en man och en kvinna i butiken som misstänks ha plockat på sig varor. I samband med konfrontation blir de båda aggressiva.

Det var vid klockan 17:30 som polisen fick samtal från butiken. Personal har sett hur paret plockat på sig varor och när de passerade kassan bad man de visa sina väskor.

-Paret blir då aggressiva och högljudda men det ska inte ha framförts något hot, säger Peter Adlersson, Polisens Presstalesperson.

De båda lämnar sedan butiken och personal följer efter i väntan på polis, men tappar de efter en stund.

Polisen söker i området men utan att finna personerna, men man tror sig veta vilka det är.

Från butiken plockas eventuell film från övervakningskameran in för fortsatt utredning. En anmälan gällande ringa stöld är skriven.

Foto: Arkivbild

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top