Misstänks för blåljussabotage och olaga hot - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Misstänks för blåljussabotage och olaga hot

Mitt under räddningsinsatsen efter att en förare av en motorcykel kört in i ett staket i Skärhamn på fredagskvällen kom en man med ett tillhygge och hotade räddningspersonalen.

Det var vid klockan 20:40 på fredagskvällen som räddningstjänsten fick larm om en olycka i Skärhamn. En man har med motorcykel kört in i ett trästaket på Storgatan i Skärhamn.

När räddningsenheter kommer till platsen finns en man med en större kniv eller macheter och uppträder hotfullt mot räddningspersonalen, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.

Mannen som körde motorcykeln avfördes med ambulanshelikopter. Han uppges vara allvarligt skadad.

Polisen sökte i området för att hitta den man som stört räddningsinsatsen, men utan resultat.

En anmälan gällande blåljussabotage, olaga hot och grovt brott mot knivlagen är skriven.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
LOKAL ANNONS
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:
Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande
Top