
Lugnet före stormat kanske det är då gul varning för hårda vindar gäller först först i morgonen tisdag. På eftermiddagen regnade rejält från och till i vårt område och räddningstjänsten fick flera larm gällande vattenskada i byggnad.
Första larmet om vattenskada i byggnad kom klockan 17:55 på måndagen. Då var det en villa i Valsäng som var drabbad av vattenskada alternativt översvämning. Omfattning initialt beskrevs som medel.
En halvtimme senare kom nästa larm. Då från en villa i Kyrkesund som drabbats av vattenskada – översvämning. Omfattning initialt beskrevs som medel.
Klockan 22:35 kom nästa larm gällande vattenskada i byggnad. Den här gången från Vik i Klövedal, den här gången var omfattningen låg.
NYHETERsto fortsätter följa ovädrets framfart och rapporterar om något sker i vårt område här på hemsidan och i våra sociala medier.