
I juni 2020 satte sig en man bakom ratten och körde mellan Grössbacke och Ödsmål i Stenungsund, trots att han druckit alkohol. Nu – fyra år senare, döms mannen för grovt rattfylleri.
Det var i juni 2020 som mannen körde sträckan Grössbacke – Ödsmål. När polisen stoppade mannen uppgick alkoholkoncentrationen i mannens blod under eller efter färden uppgick till 2,32 promille. Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1,0 promille i blodet.
I förhör har mannen erkänt brott. Han uppgav i förhör att han drack några nubbar och öl med en alkoholhalt om 2,8% respektive 3,5% cirka en timme innan han körde. En ölburk som polisen hittade i bilen ska en kompis ha druckit under dagen.
Mannen döms till villkorlig dom 60 dagsböter om 50 kronor. Summa 3 000 kronor.
Nästan fyra år har gått sedan gärningarna begicks, vilket är en i förhållande till brottens art ovanligt lång tid och det beaktas vid straffmätningen, skriver tingsrätten i domen.