Sjöräddningssällskapet Stenungsund larmades på torsdagseftermiddagen om en man som skadat sig i benet ombord på en båt. Båten driver samtidigt mot land.
Det var strax efter klockan 16 på torsdagen som Sjöräddningssällskapet via Sjö- och flygräddningscentralen JRCC larmades till Stenudden mellan Ljungskile och Orust där man skadat sig i benet ombord på en båt. Båten uppgavs samtidigt driva mot land.
-Man tar sig till platsen för att assistera ambulans som väntade på land, uppger Sjö- och flygräddningscentralen.
Det finns inga uppgifter om hur allvarliga mannens skador är.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande