
På måndagskvällen fick polisen larm om en vårdslös körning på Tjörn. Förare av en personbil ska ha kört ner en stolpe och in i stenbumling.
Det var vid klockan 18 som 112 fick samtal från Toftenäs i Skärhamn om initialt en singelolycka. Räddningstjänst behövdes inte på plats men däremot polis då föraren upplevdes som påverkad.
-Allmänheten har fått stopp på en bil efter en uppseendeväckande körning. Föraren ska bland annat ha kört in i en stolpe och in i en stenbumling, säger Fredrik Svedemyr, Polisens presstalesperson.
Föraren ska ha försvunnit till fots, men säkras i närområdet av polispatrull. Även polishelikoptern deltog i insatsen.
Föraren till bilen ska vara en man i 40-årsåldern. I bilen hittade man alkohol.
Mannen medtags för provtagning och är initialt misstänkt för grovt rattfylleri samt grov vårdslöshet i trafik.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



