Trafikolycka på Tjörn - Bil och A-traktor i kollision - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Trafikolycka på Tjörn – Bil och A-traktor i kollision

På eftermiddagen inträffade en trafikolycka på länsväg 725 vid Billströmska i Stenkyrka. En bil och en A-traktor har kolliderat i låg hastighet.

Larmet kom in klockan 17:16.

Räddningstjänst larmades till en början men fick motbud.

-Det ska ha gått lugnt till så vi behövde inte åka fram. En bil och en A-traktor som har kolliderat, uppger Räddningstjänsten Storgöteborg.

Någon ambulans var då inte larmad.

Klockan 17:33 blev polis larmade till olyckan. En ordningsbot till förare av personbilen är skriven gällande ej iakttagit väjningsplikt är skriven.

-Polis på plats har även gjort en flygande inspektion av A-traktor och personbil och det resulterade i att fordon var helt utan anmärkningar, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.

Under arbetet på plats var det begränsad framkomlighet på platsen.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top