Åtal efter frontalkrock vid Strandnorum - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Åtal efter frontalkrock vid Strandnorum

I början av augusti 2018 inträffade en frontalkrock vid Strandnorum i Stenungsund. Två bilar var inblandade i olyckan och räddningstjänsten fick klippa upp en av bilarna för att få ut personerna i den. Nu åtalas en man i 75-årsåldern från Orust för vårdslöshet i trafik.

Enligt åtalet ska mannen gjort en U-sväng från en påfart utan att se till att det var fritt från andra fordon på vägen när han påbörjade svängen. Till följd härav har han kolliderat med ett bakomvarande fordon.

”Mannen orsakade trafikolyckan genom att ta en medveten risk eller på annat sätt allvarligt brista i den uppmärksamhet och försiktighet som med hänsyn till omständigheterna krävts för att minska riskerna för en trafikolycka,” skriver åklagaren i stämningsansökan.

Den åtalade mannen har i förhör förnekat brott. Åklagaren yrkar på dagsböter, 40 à 250 kronor. Summa: 10 000 kronor.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top