Vid klockan 01:35 natten till söndag är en polispatrull på länsväg 169 vid Bleket på Tjörn. Man möter en bilist som drar ifrån polispatrullen i hög fart.
Polispatrullen följer efter och ser då hur den andra bilisten kör i diket och springer från platsen. På bilen finns två olika registreringsskyltar.
– Man försöker få upp polisens helikopter men det var var isbildning och då kunde den inte lyfta. Inte heller hundarna kunde spåra föraren som försvann, säger Christer Fuxborg, Polisens presstalesperson.
Föraren som sprang från bilen tappade dock sin mobiltelefon och sin jacka.
– Dessa finns att hämta på polisstationen.
En anmälan om bedrägeri är skriven (registreringsskyltarna)
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.


