
Automatiska fläktar, golvvärme och självrengöring. Här har hunden det bra när husse och matte är inne och handlar. ICA Supermarket Stenungshallen är först i STO-området med den här typen av hundparkering.
Det är många som kombinerar hundpromenad och mathandling. Man är ute och åker i bilen, eller går, och passar på att göra flera saker på en och samma gång. Så är det ju. Ofta kan det ställa till problem, man vill ogärna binda sin hund utanför affären. Det finns risker för stöld. Lämna hunden i bilen är inte lämpligt vare sig under sommar eller vinter, på grund av både värme och kyla. Så vad ska man göra?
Jo, nu kan man checka in på hundparkeringen. Parkeringen öppnas med mobiltelefonen och har ett automatiskt rengöringsprogram, ett fläktsystem, samt golvvärme. På fredagen var utbildning och invigning av hundparkeringen vid ICA Supermarket Stenungshallen i Stenungsund tillsammans med Jens Törnberg från Den4Dogs.
Företaget som står bakom detta har trehundra hundparkeringar i Norge. I Norge är det inte tillåtet att ta med sig hunden till mataffären och binda den utanför för hänsyn till allergiker. Detta blev lösningen – en allergisäker hundparkering. I Norge är det idag 40 000 som använder hundparkeringen.
Hundparkeringen har öppningar där hunden kan titta ut – men det går inte att se in eller sticka in fingrar eller saker genom den transparanta rutan. Hunden kan se människors ben men inte få ögonkontakt med de dom är på utsidan. Hundparkeringen är utvecklad av företaget Den4Dogs tillsammans med veterinärer och hundpsykologer.
Parkeringen låses med en app och desinficeras automatiskt efter varje besök.
– Det finns faktiskt ingen hund som har gjort sina behov i ”hundburen” hittills. De flesta hundar är rumsrena och underlaget gör det bakvänt att ligga på, men inte att uträtta sina behov på.
Håller alltid 21°
Handburen håller en temperatur på +21° grader, oavsett temperatur ute. Är det 70° mot väggen en varm sommardag är det 21° i buren. Automatiskt fläktsystem startar så fort dörren öppnas. På utsidan finns också en display som visar hur länge hunden varit i hundparkeringen. Ägaren får också en påminnelse varje kvart om att hunden finns på hundparkeringen.
– Nästa steg är att installera en webbkamera i hundparkeringen så ägaren kan se att hunden har det bra medan man är inne och handlar, säger Jens Törnberg, Den4Dogs.
Allt sköts via en app – Vad händer om det blir strömavbrott?
– Hundburen har en backup på 20 timmar. Personalen på ICA kan också öppna hundburen manuellt om det skulle behövas, berättar Jens Törnberg, Den4Dogs som levererar hundparkeringarna till ICA.
Fakta om hundparkeringen
– Trygg och säker hundparkering/-koja med elektroniskt lås som kan öppnas/låses direkt med mobiltelefon/appen.
– Automatiskt rengöringsprogram och desinficering efter varje hundbesök
– Automatiskt fläktsystem – startar automatiskt om temperaturen överstiger +20 °C
– Golvvärme under kalla dagar
– Öppning i dörren som gör att hunden kan titta ut, men inte möjligt för utomstående att sätta in fingrar eller objekt i buren
– Helt gratis att använda för hundägaren.
