
Polis väktare larmades vid 17:40 på måndagseftermiddagen till Systembolaget på Stenungstorgs centrum efter att larm inkommit från butiken. En man i 35-40 årsåldern har varit inne i butiken och stulit alkoholhaltiga drycker för 231 kronor och har i samband med att han blir påkommen och konfronterad blir stökig.
I samband med händelsen ska mannen ha knuffat personalen innan han avviker från butiken. Polisen som snabbt är på plats anträffar mannen i närheten.
Efter att polisen har hållit förhör med mannen är han nu misstänkt för ofredande och stöld.
Fotnot: I en första version stod det att mannen var misstänkt för misshandel något som har rubricerats om till ofredande.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.




