43 rapporterade hastighetsöverträdelser - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

43 rapporterade hastighetsöverträdelser

Polisen har denna veckan i samband med skolstart en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighet i tätbebyggt område. Under tisdagen genomfördes trafikkontroller på tre platser på Tjörn och Orust. Resultatet: 43 förare rapporterades för hastighetsöverträdelse.

Extra kontroller genomförs under veckan i i den nationella trafiksäkerhetsveckan, detta i syfte att uppmärksamma vikten av att följa skyltad hastighet och för att öka trafiksäkerheten.

– Under gårdagen rapporterades 43 förare för hastighetsöverträdelse vid tre kontroller på Tjörn och Orust, detta resulterade i ordningsbot till föraren, säger Herman Egelström, stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.

Enligt stationsbefälet ska det inte ha omhändertagits några körkort bland de rapporterade.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top