
Ett automatiskt brandlarm utlöstes på Inovyn i Stenungsund vid klockan 21:50 på söndagen. Det handlar om ett läckage inne på området. Räddningstjänsten och industribrandkåren är på plats för kontroll.
Ledningscentralen vid Räddningstjänsten Storgöteborg uppgav för NYHETERsto strax efter klockan 22 att man eventuellt har ett utsläpp av brandfarliga ämne och larmet har – som det ska, aktiverats.
Företaget Inovyn uppgav lite senare att man har ett läckage på en av sina polymerisationsreaktorer.
– Det är ett brand- och explosionsfarligt ämne som heter vinylklorid (VCM) och det är ungefär 100 liter som läckt ut, uppger Storgöteborgs Ledningscentral till NYHETERsto.
Räddningstjänst och industribrandkåren arbetar på plats med totalt nio enheter men det ska inte föreligga någon fara för allmänheten.
Vid klockan 00:15 var räddningstjänst klara med att tömma reaktorn. Tömningen kunde påbörjas snabbt för att minska läckaget.
Orsaken till läckaget kommer att utredas. Polisen har också skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka
Industrins nödlarm hördes strax före klockan 22 över centrala delarna av Stenungsund – men larmet berör bara de dom arbetar på industrin och ska inte förväxlas med hesa Fredrik eller VMA.