
På tisdagen togs det första grävtaget för högstadieskolan i Hallerna i Stenungsund. Den nya högstadieskolan kommer att ersätta Stenungskolan och förväntas stå klar sommaren 2023.
Stenungsund växer och behovet av skollokaler ökar. Efter 70 års verksamhet har Stenungsunds kommun beslutat att lägga ned Stenungskolan. Peab har därför fått uppdraget att bygga en ny högstadieskola i Hallerna i Stenungsund. Skolan kommer att inrymma 540 elever fördelat på 18 klasser i årskurserna 7 till 9. Till skolan kommer även 150 elever från andra skolor som går i årskurs sex för att bland annat ha hem- och konsumentkunskap, laboration och språkval.
– Att vi bygger en helt ny högstadieskola efter behov är ett tydligt och positivt tecken på att vår kommun växer och utvecklas. Det känns förstås väldigt roligt att få fortsätta utbilda världsmedborgare i inspirerande och ändamålsenliga lokaler, säger Olof Lundberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Stenungsunds kommun.
Skolan kommer att bestå av tre våningar med skolsalar, tekniksalar, aula, storkök och administrativa rum. Det ska även skapas en miljö som uppmuntrar till utomhusvistelse. På skolgården planeras det för två multiplaner, utomhusgym, möjlighet till samlingar och socialt umgänge samt en scen för att kunna leda rörelseaktiviteter.
– Vi har sedan tidigare byggt en skola för F-6 och det känns extra bra att få fortsätta att bidra till samhällsbygget genom en bygga en högstadieskola i Stenungsund, säger Liselott Bergkvist, regionchef på Peab.
Kostnaden för att bygga den nya skolan uppgår till 148 miljoner kronor.
Första grävskopetaget Therese Johansson arbetschef från Peab och kommunstyrelsens ordförande Olof Lundberg Kommunstyrelsens ordförande Olof Lundberg hugger in på tilltugget. Skiss på hur skolan kommer att se ut. Bild/Illustration: D Office Arkitekter AB