Inbrott i bostad – Kassaskåp saknas

Strax efter klockan 10 fick polisen samtal om ett inbrott i en bostad på Ekbacken. Inbrottet ska ha sKett någon gång under natten.

Ett fönster är sönderslaget, och bland annat saknas  kassaskåp.

Beslut fattas om att bostaden ska undersökas av lokal brottsplatsundersökare, LOKUS, för att säkra eventuella spår.

Senare under dagen anmäls två cyklar också stulna från samma gata men det är oklart om det finns ett samband mellan stölderna.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
LOKAL ANNONS
Liberalerna Stenungsund
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:
Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13 | Transparensmeddelande
Top