Flera fast i trafikkontroll vid Jörlanda skolan - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Flera fast i trafikkontroll vid Jörlanda skolan

Polisen har åter haft en trafikkontroll på Bagarevägen utanför Jörlandaskolan. En 30-sträcka där flera böter skrevs ut och även körkort omhändertogs.

Det var på tisdagsmorgonen som polisen hade en trafikkontroll med inriktning hastighet på länsväg 574, Bagarevägen i höjd med Jörlanda skola. På sträckan är det 30 km/h som gäller.

-Under den tiden polisen var på plats skrivs tre ordningsböter ut för hastighetsöverträdelser och ett körkort omhändertogs, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.

Den förare som passerade kontrollen och fick sitt körkort omhändertaget uppmättes till 54 km/h förbi skolan. Om man kör mer än 21 km/h för fort på en 30-väg riskerar man indraget körkort i minst 2 månader som påföljd.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
LOKAL ANNONS
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:
Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande
Top