
På torsdagskvällen kom larm om en saknad person nära en två sjöar i Svartedalen och en större insats drogs igång. Strax efter klockan 19 kunde faran blåsas över.
Larmet kom vid klockan 18:35. En person saknades vid nedre och mellan Örevatten i Svartedalen – Romelanda.
Räddningstjänst med dykenhet larmades ut tillsammans med ambulans och polis. Även SAR-helikoptern (Search and Rescue) deltog i sökinsatsen.
Strax efter klockan 19 kunde insatsen avslutas då personen anträffades välbehållen.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande

