
De båda ö-kommunerna Tjörn och Orust har båda stor brist på äldrebostäder – men nu ska förhoppningsvis en viss förbättring ske. Båda kommunerna har var sitt högaktuella projekt som skall startas upp de närmaste åren.
Kommunerna har, oberoende av varandra – fattat beslut om nysatsningars som skall gen sammanlagt 80-90- lägenheter i så kallade trygghetsboenden. På Orust byggs det i Henån och på Tjörn i Myggenäs.
Under senare året har antalet äldre i de båda kommunerna ökat rejält i befolkning, samtidigt som bristen på seniorlägenheter är stor. Speciellt gäller detta östra Tjörn och delar av Orust.
Tennistomten i Myggenäs
Tjörnprojektet handlar om den så kallade tennistomten i Myggenäs, ett idag obebyggt område i villasamhället som sedan åratal tillbaks varit aktuellt för satsningar och där seniorlägenheter varit ett huvudspår.
Efter olika diskussioner har nu det kommunala bostadsbolaget på Tjörn, TBAB – fått en direktanvisning till området och där planerar man att bygga drygt 40-talet lägenheter för äldre:
-Vi skall bygga två- och trerummare på området- och vi satsar på att kunna få fram projektet under kommande år. Området ligger bra till och har närhet till omfattande service, säger Cyril Esbjörnsson (Tp) ordförande i TBAB.
Det finns en politisk enighet kring satsningen men den politiska oppositionen menar att projektet kunde varit klart tidigare om man lyssnat på deras krav.
Trygghetsboende i Henån
På Orust kommer en motsvarande satsning att ske i Henån. Där skall byggas mellan 45 och 50 trygghetslägenheter vid ån, i ett idag oexploaterat område. Även här handlar det om två- och trerummare. Området ligger centralt i Henån.
Kommunen konstaterar att byggnationen skall kunna starta upp våren 2025 och inflyttning ske vid årsskiftet 2026-2027.
Även detta område ligger väl till nära en omfattande service i centralorten Henån.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



