Larm om brand i sopbil - Tredje gången på kort tid - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Larm om brand i sopbil – Tredje gången på kort tid

Räddningstjänsten på Tjörn larmades på måndagsförmiddagen till ishallen i Rönnäng efter rökutveckling från en sopbil med metallåtervinning. Det är tredje gången på kort tid som räddningstjänsten på tjärn larmas om liknande händelse.

Lasten i sopbilen bestod av metallåtervinning och troligen är det tryckbehållare som orsakat en brand eller rökutveckling när de pressades ihop.

Chauffören har agerat precis som man ska . Stannar och häller ut innehållet – idag på två platser, bakom ishallen och på länsväg 169. Chauffören har sedan använt en handbrandsläckare.

När räddningstjänst kom till platsen var det inga öppna lågor eller rökutveckling.

-Vi kontrollerade temperaturen av lasten för att se att inget brann, uppger styrkeledare på plats,

Bärgare var sedan på plats för sanering av området.

Tredje gången på kort tid

Det var tredje larmet till räddningstjänsten om brand i just sopbil för metallåtervinning i år. Tidigare har likande hänt i Skärhamn och Almön.

Man ska inte kasta tryckbehållare/sprayburkar i metallåtervinningen utan det ska lämnas in till återvinningscentralen i respektive kommun.

På Orust har man tydlig märkning och anvisning på återvinningstationen om detta, men ännu inte på Tjörn.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top