
Polisen har genomfört en planerad insats på Nösnäsgymnasiet i samverkan med skolledningen. Insatsen var en del av skolans långsiktiga trygghets- och drogförebyggande arbete och aviserades inte i förväg.
Den aktuella insatsen innefattade polisnärvaro och narkotikakontroller bland elever. Syftet var att identifiera eventuella problem och stärka tryggheten på skolan.

– Vårt mål är att varje elev ska känna sig trygg på skolan. Samarbetet med polisen är en viktig del av vårt förebyggande arbete och vi ser fram emot ett fortsatt nära samarbete, säger verksamhetschef Niclas Brattefors till kommunens hemsida.
Inget utbrett narkotikaproblem på skolan
– Vi vill understryka att det i dagsläget inte finns något utbrett narkotikaproblem på skolan, och vi arbetar aktivt för att det ska förbli så. Regelbundna insatser och nära samverkan med polisen är viktiga verktyg i vårt trygghetsskapande arbete, säger Frida Rydelius, brottsförebyggande samordnare till kommunens hemsida.

Liknande insatser kommer att genomföras regelbundet för att fortsatt säkerställa en trygg skolmiljö.
Foto: Arkivbilder/NYHETERsto