Kärlek till hembygden gav miljon till hembygdsförening  - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Kärlek till hembygden gav miljon till hembygdsförening 

Georg Olsson i Bäcken utanför Ellös kände en kärlek till bygden och Morlanda som var mycket stark. Så stark att han i sitt testamente donerade en miljon kronor till Morlanda hembygdsförening. 

-Vi är alldeles överväldigade av den stora summan som vi lovar att ta hand om och förvalta på bästa sätt, säger Sofia Berntsson, ordförande i Morlanda hembygdsförening.

Ännu har föreningen inte hunnit smälta den stora donationen, än mindre fattat några beslut om hur pengarna ska förvaltas på bästa sätt.

-Helt klart är att vi ska göra något som hedrar Georg och hans minne. Vad det blir får vi återkomma till, säger Sofia Berntsson.

Bodde hela sitt liv i familjehemmet

Georg Olsson föddes 1933. Han bodde hela sitt liv i föräldrahemmet i Bäcken. Tillsammans med Gunnar Persson drev han under många år Ellös tryckeri. Otaliga föreningar och initiativ har han stöttat, både lokalt på Orust men också i världen. 

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top