
Yvette Klang, författare och boende i Skärhamn på Tjörn har nyligen släpptes sin nya deckare ”Jag såg att det var du” – en intrigdriven spänningsroman där vänskap och familjeband testas när allt sätts på spel.
”Snöovädret som överraskar de tre paren i skidspåret blir inledningen på en dramatisk helg där hemligheter tvingas fram i ljuset och ingenting blir någonsin som förut igen. En av dem kommer inte levande tillbaka.”
-Jag har alltid fascinerats av människans mörkare sidor och det märks i mina böcker som rör sig mellan spänning och skräck, ofta psykologiskt laddade. ”Jag såg att det var du” är min femte bok, säger Yvette Klang
Sedan några år tillbaka studerar Yvette Klang Kreativt skrivande och Litteraturvetenskap på heltid och arbetar för fullt på fler manus, bland annat en fantasytrilogi som Yvette skriver ihop med sin son, Erik Klang.
”Jag såg att det var du” finns bland annat att köpa via Bokus, Adlibris och Akademibokhandeln, eller av författaren själv via noblebeast.se
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.




