På tisdagskvällen larmades räddningstjänsten till en trafikolycka mellan Ödsmål och Svenshögen, en olycka som NYHETERsto redan rapporterat om.
Räddningstjänsten larmades ut om en bil som kört av vägen och enligt uppgift ska den varit totalkvaddad. Bilens krockkudde ska också ha löst ut, men någon förare fanns inte på plats.
Samma bil och olycka rapporterade NYHETERsto om en halvtimma innan larmet gick ut till blåljusresurser samtidigt som en varning för halka gick ut i våra kanaler. På väg fram till olycksplatsen hade NYHETERsto kontakt med med räddningstjänsten som fick uppgifter om händelsen och var föraren fanns.
Inga personskador
Föraren i bilen, en man i 20-årsåldern ska ha klarat sig utan några synliga personskador och kördes hem av allmänhet, samtidigt som man beställde en bärgare. Föraren har sedan själv sökt sig till vården för kontroll.
Räddningstjänsten åkte ändå fram för kontroll.
-Man vet aldrig om det är samma olycka eller om det är fler bilar i diket på samma ställe. Vi behöver också kontrollera eventuellt läckage, uppgav räddningstjänst på plats.
Även polis har varit på plats. Ingen misstanke om brott i samband med olyckan.
Halt i hela STO-området
Under eftermiddagen och kvällen har det varit halt på många platser i vårt område och speciellt där inte solen under dagen kunnat nå sina strålar.
Vi har under dagen rapporterat om bilar i diket på Tjörn men även i Bråland, Stenungsund har man under eftermiddagen fått bärga bilar som kört av vägen.










