Polisen hittade A-traktor i diket på länsväg 650 - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Polisen hittade A-traktor i diket på länsväg 650

Snö och halka ställer till det i trafiken med en hel del olyckor och avåkningar till följd. Vid de flesta incidenterna behövs det ingen utryckning från blåljusen utan de inblandade kontaktar själva bärgare. På länsväg 650 mellan Spekeröd och Ucklum anträffade en polispatrull en A-traktor i diket på tisdagskvällen.

Det var vid klockan 21:55 som en polispatrull anträffade en A-traktor i diket. Inga personer var i bilen eller i närheten. Man påträffar senare några personer som promenerar längs vägen och de uppger att det är deras fordon. De har ringt efter hjälp att dra upp fordonet och det finns ingen misstanke om brott.

Även på onsdagsmorgonen kommer rapporter om mycket halt väglag på många håll i vårt område, främst de mindre vägnätet. På tisdagen hade SMHI utfärdat en gul varning för ishalka, någon varning för onsdagen är inte utfärdad.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top