Anmälan efter bengaler vid studenten

På torsdagen sprang de första studenterna ut vid Nösnäsgymnasiet i Stenungsund. Flera studenter att bränna en bengaler i samband med utspring. Polisen har efter händelsen gjort en anmälan om brott mot ordningslagen alternativt lagen om brandfarliga och explosiva varor.

Att bränna bengaler förekommer ibland vid större fotbollsmatcher men är ett brott mot ordningslagen. De är egentligen osläckbara nödraketer som används till sjöss och kan bli 2 000 grader varma. På plats vid Studenternas utspring fanns ett tusental åskådare, släkt och vänner.

– Det var många som reagerade på det som hände idag och det kunde ha slutat riktigt illa. Det fanns mycket på och vid scenen som kunde ta eld, säger Kent Halldin, gruppchef vid Polisen Södra Fyrbodal

Polisen har upprättat  anmälan om brott mot ordningslagen alternativt lagen om brandfarliga och explosiva varor.

– Vi måste markera! Vi vill inte att det upprepas imorgon när nästa kull av studenter ska springa ut, säger Kent Halldin.

Ölburk från studentflak träffade tjej i ansiktet
Polisen har också upprättat en anmälan om misshandel efter att en tjej fått en ölburk i ansiktet. Burken kastades från ett studentflak. Tjejen som träffade av burken ska inte ha fått några allvarliga skador men en mindre trevligt upplevelse på sin student.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top