
För att vara midsommardagen så har kvällen och natten i STO-området har varit relativt lugn för polis och räddningstjänst.
– Lite fylleri och ett bråk utanför en stängd krog, men inga större händelser och ärenden, säger Fredrik Svedemyr, Polisens presstelsperson.
Vid klockan 02:50 fick polisen samtal om bråk utanför en av krogarna i Stenungsund. Polis åker till platsen.
– Det verkar inte ha resulterat i någon anmälan, säger Fredrik Svedemyr.
En stund senare fick polisen åka till McDonalds där man hade en berusad nattgäst som inte var kapabel att ta hand om sig själv.
– I detta fall fick personen följa med för tillnyktring enligt LOB, Lagen om omhändertagande av berusade personer m.m, säger Fredrik Svedemyr.
Förutom dessa händelser har polisen fått in ett flertal anmälningar om viltolyckor, kontrollerat fordon, förare och nykterhet samt arbetat med utredningsarbete.
Räddningstjänsten har inte haft några larm eller ärenden under kvällen och natten.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



