Dags för Margaretadagen på Sundsby säteri

Margaretadagen äger rum den 20 juli varje år på Sundsby Säteri – En kulturdag till minne av Margareta Huitfeldt med musik, guidade visningar och utdelning av Margaretapriset.

Margaretapriset
I samband med Margareta Huitfeldts 400-årsjubileum instiftade Tjörns Kommuns Margaretapriset. Priset delas ut till en kvinnlig företagare från Tjörn till Margaretas Huitfeldts minne i samband med Margaretadagen på Sundsby Säteri. Tjörn är en av Västra Götalands regionens företagstätaste kommuner. Över 2000 företagare verkar på ön, många av dem kvinnor.

Tidigare pristagare av Margaretapriset:
• Reneé Lorentzon, ICA Nära Dyröboden (2021)
• Jenny Carlsson, Wilmas butik & Café (2020)

• Susanna Hermansson, Salt&Sill (2019)
• Camilla Busck, ICA Nära Höviksnäs (2018)
• Emelie Wijk Lundberg, Silver Wijk (2017)
• Ann-Sofie Lekander (2016)
• Anita Glantz, Art Institut AB (2015)
• Tintin Hallding, guld- och silversmed (2014)
• Charlotte ”Lotta” Kristensson, Lottas Bak & Form (2013)
• Lotta Nilsson, Träningskliniken (2012)
• Frida Larsson, Studio Nova (2011)
• Christina Andersson, barnmorska och chef på Fröja gynekolog- och barnmorskemottagning (2010)
• Anna-Lena Bjarneberg, frilansjournalist (2009)
• Maria Karlsson, Mällby Gård (2008)

PROGRAM 2022

Kl 17:00 Historisk guidning om Margareta Huitfeldt – En kvinna utöver det vanliga!
– Vem var hon denna kvinna, vad gör henne så unik och vilka spår lämnar hon efter sig? Hennes liv rymmer såväl kärlek, tragik som dramatik och hennes minne lever kvar än i dag tack vare sitt testamente och Huitfeldtska gymnasiet i Göteborg, som är uppkallat efter henne. Kostnadsfritt, men boka en plats här >>

Kl 18:00 Maragretapriset
– 2022 års Margaretapris delas ut till en kvinnlig företagare från Tjörn.

Kl 18:15 “Som ett jävla solsken”
– Musikalisk teaterföreställning om Ester Blenda Nordström – äventyrare och journalist. Hon utforskade världen, rökte pipa och körde motorcykel i en tid när kvinnorna gick i långklänning och ännu inte fått rösträtt. Föreställningens längd ca 1 timme. Fri entré

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top