Här öppnar nästa obemannade butik - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Här öppnar nästa obemannade butik

Obemannade matbutiker poppar upp lite här och var just nu. Stenungsund fick sin första obemannade butik tidigare i somras och inom kort öppnar nästa – i Ucklum.

”Never Closed kommer snart” står det på banderoller vid Ucklumstappen där butiken kommer finnas. Never Closed är en av de kedjor som etablerar sig runt om i landet tillsammans med franchisetagare. Även i Kyrkenorum har kedjan planer på att öppna en obemannad butik.

Den obemannade butiken kommer vara öppen dygnet runt och erbjuda mat, godis och hushållsprodukter. För att komma in och handla så checkar man in via BankID och betalning sker via bankkort eller swish.

Vid Ucklumstappen finns även en pizzeria och bensinmack.

Exakt när den obemannade butiken kommer öppna är inte känt.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top