
Polisen Södra Fyrbodal har fått in två anmälningar gällande bedrägeri samt försök till bedrägeri. Båda anmälningarna gäller köp hos Microsoft Store via klarna.
De drabbade ska ha fakturor från Klarna på köp de inte har gjort på Microsoft Store, som bland annat distribuerar appar och spel.
-I det ena fallet har fakturor kommit från Klarna men det rubriceras som försök till bedrägeri. I det andra fallet har den drabbade fått ett 20-tal fakturor, allt från några kronor till 1 000 kronor och det rubriceras som bedrägeri, säger Håkan Hansson, tf stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal till NYHETERsto.
Om fler får liknande fakturor är det viktigt att först bestrida fakturan till Klarna och sedan göra en polisanmälan.