Imorgon, torsdag den 17 november kommer vattnet att vara avstängt i delar av Hälleviksstrand på grund av inkopplingsarbeten av del av ny vattenledning vid Sollidsvägen.
Vattnet kommer att vara avstängt mellan klockan 08:00 och 16:00 den 17 november på grund av inkopplingsarbete av del av ny vattenledning vid Sollidsvägen.
-Tappa gärna upp vatten innan men skulle du ha missat det finns vatten att hämta vid servicehuset i hamnen. Ta med eget kärl, skriver kommunen på sin hemsida.
Missfärgat vatten kan förekomma när arbetet är avslutat, detta är inte farligt, spola igenom systemet så kommer det missfärgade vattnet att försvinna.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.


