Problem med vattentillförsel i delar av västra Orust - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Problem med vattentillförsel i delar av västra Orust

Orust kommun har problem med en motorventil på Skottarn som innan reparation behöver köras i strypt läge. Denna motorventiler styr vattenflödet till Gullholmen, Härmanö, Lavön och Tuvesvik.

Kommunen behöver nu köra motorventilen strypt i ett fast läge och det gör att vattentillförseln till de som bor inom dessa områden får mindre vatten till sina fastigheter.

-Vi vädjar till er som bor i berörda områden att vara sparsamma med vattnet. Vi räknar med att vattnet kommer att var på i normal styrka på tisdag 27 december, skriver kommunen på sin hemsida.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top