![](https://nyhetersto.se/wp-content/uploads/2023/06/STO_4905.jpg)
Sommarlovet har startat och också årets sommarskoj för unga i Stenungsund. I år har Ungdomsverksamheten sin verksamhet på Nösnäs badplats, skateparken och sommargården då Hasselgården och Stora Högagården flyttar ner till stranden.
Förutom kommunens fritidsledare har man hjälp av ett 20 ungdomar som gör sitt sommarferie (sommarjobb) i verksamheten.
Strandlek på Nösnäsbadet
Sommar i Centrum är på Nösnäs badplats med strandlek, krabbfiske, vollyboll och bad. Detta sker varje måndag och tisdag mellan klockan 11-15 under veckorna 25, 26 och 27.
-Om man är under 10 år vill vi att man har med sig en vuxen.
Sommargården
Fritidsgårdarna Hasselgården och Stora Högagården flyttar under sommaren ner sin verksamhet till stranden. Onsdag, torsdag och fredag 16-20 under veckorna 25, 26 och 27 kan ungdomar på högstadiet och i gymnasiet bada, testa på kajak, segling eller sup – Stand Up Paddleboard.
-Vi hoppas på soliga dagar med mycket bad och aktiviteter vid stranden.
Skateskolan
Det blir Skejtskola vid parken i Kristnedal i sommar också, tack vare kommunens feriearbetande ungdomar, handledare, fritidsledare och härliga skejtare i alla åldrar.
Alla är välkomna att lära sig skejta. För gammal? Nej, de senaste åren har föräldrar lära sig skejta tillsammans med sina barn.
Skejtskolan sker vecka 25-33. Måndagar klockan 16-20 och Tisdag, onsdag, torsdag och fredag klockan 11-15. Det är gratis att vara med i Skateskolan och du behöver inte anmäla dig. Barn under 10 år ska komma med en vuxen. Självklart har alla åkare hjälm i Skateskolan. Bräda, skydd och hjälm finns att låna.