Via sociala medier planerar högstadieelever i Stenungsund “Streetfight”-matcher. Nu går både skola och polisen ut vill uppmärksamma vårdnadshavare på fenomenet och för att få ett stopp på det man beskriver är “mycket oroande våldstendenser”.
Det var på fredagen som ett internt meddelande gick ut till vårdnadshavare på kommunens skolplattform.
“- Det har kommit till skolans kännedom att det anordnas “Streetfight”-matcher där bl.a. elever på kommunens högstadieskolor är inblandade. Det anordnas via snapchatgrupper och där det utses vilka ungdomar som ska göra upp och på vilken tid och plats “matchen” ska genomföras.”
Senast i förra vecka agerade skolorna, vårdnadshavare och polis för att avvärja en uppgjord match.
Man skriver också att det finns snapchatgrupper med elever från skolan där det i mycket grova ordalag beskrivs hur utvalda ungdomar ska misshandlas och förnedras.
Skolan och polis arbetar nu tillsammans i dessa i frågan, något skolan beskriver som “mycket oroande våldstendenser”.