
En man i 50-årsåldern har vid Uddevalla tingsrätt dömts för försök till mord och grov misshandel efter en händelse i Södra Stenungsund tidigare i år. Mannen harstuckit en kniv i buken på en kvinna och en man i bröstet.
Det var i mitten av april som polis och ambulans larmades till en adress i Södra Stenungsund.
Åtalas för mordförsök
När det gäller kvinnans skador ansåg åklagaren att brottet bör bedömas som grovt.
“Det fanns en fara för att brottet skulle fullbordas eftersom knivskadan i buken varit livshotande,” skrev åklagaren i stämningsansökan.
Grov misshandel
Mannen döms även för grov misshandel efter att vid samma tillfälle stuckit en annan man i bröstet med en kniv.
“Brottet bör bedömas som grovt då målsägande tillfogats en svår kroppsskada samt att mannen visat särskild hänsynslöshet och råhet genom att använda kniv,” skrev åklagaren i stämningsansökan.
Förnekar brott
Mannen har i förhör förnekat brott.
Döms till långt fängelsestraff
Uddevalla tingsrätt dömer mannen till fängelse i 9 år. Han döms även till utvisning och får inte återvända till Sverige. Mannen ska även betala ett skadestånd till kvinnan på 257 776 kronor.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



