På fredagseftermiddagen inträffade en trafikolycka på E6 mellan Ljungskile och Stenungsund. En personbil har voltat och en person uppgavs vara kvar i fordonet. Vägen avstängd och långa köer mot Stenungsund.
Larmet om olyckan kom klockan 13:35.
Olyckan har skett vid kommungränsen Uddevalla – Stenungsund i södergående riktning. Räddningstjänst från Stenungsund, Ljungskile och Uddevalla larmades ut tillsammans med ambulans och polis.
En person uppges vara kvar i fordonet som har voltat. Räddningstjänst och ambulanspersonal försköer tillsammans få ut personen på ett säkert sätt.
Inga uppgifter om eventuella personskador.

Vägen är under räddningsarbetet avstängd. Det var ånga köer i södergående.
Uppdatering: Vägen öppnades för trafik igen vid klockan 17:20
Foto: Erik Zienau
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



