
En kvinna i 90-årsåldern fick på tisdagen samtal från någon som påstod at det var problem med vattnet och behövde komma förbi och kolla detta. Senare knackade det på dörren – När ”kontrollanten” lämnade saknades både smycken och kontanter.
Det var vid lunchtid på tisdagen som en kvinna i centrala Stenungsund fick samtal från någon som uppgav att det var problem med vattnet och behövde kolla detta. Senare knackade det på dörren.
– Efter att mannen lämnat så saknas det smycken och kontanter, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Polisen fick vetskap om händelsen först på kvällen vid 19-tiden och åker hem till kvinnan. Man dokumenterar, hör kvinnan och skriver en anmälan gällande stöld.
En anmälan gällande stöld är skriven.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



