Efter allmänhetens tips - Åtalas för grovt rattfylleri - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Efter allmänhetens tips – Åtalas för grovt rattfylleri

I förra veckan fick polisen samtal om en vinglig och misstänkt påverkad färd på länsväg 770 i riktning ut mot Ödsmål i Stenungsund. Föraren åtalas nu för grovt rattfylleri.

Det var på onsdagseftermiddagen som polisen fick samtal om en bilist med uppseendeväckande körstil och man misstänkte att föraren kunde vara påverkad.

Polisen stannar aktuellt fordon för kontroll och föraren, en man i 60-årsåldern blåser positivt i polisens sållningsinstrument. Alkoholkoncentrationen i mannens luft uppgick till 0,73 milligram per liter.

Mannen, som nekar till brott – åtalas nu vid Uddevalla tingsrätt för grovt rattfylleri.

Körkort omhändertogs vid tillfället. Åklagare yrkar även att den alkohol som togs i beslag i samband med händelsen ska förverkas.

Rattfylleri - Tipsa polisen

Vid akuta pågående rattfylleribrott ska man alltid ringa larmnumret 112.

Skjutsar grannen sina barn rattfull till fotbollsträningen varje söndag? Den typen av tips om misstänkta rattfyllerister lämnas på polisen.se eller via 114 14.

Du kan välja om du vill vara anonym i ditt tips. Gör detta i så fall tydligt för operatören.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top