BILDEXTRA: Åter succé för Havets Dag i Rönnäng

Trots stor konkurrens med evenemang på många håll i vårt område denna lördag var det många som tog sig till Rönnäng och Havets Dag, som åter blev succé.

Rönnäng bjöd åter in till Havets Dag – en familjefest och hyllning till havet. En gång om året visas de fiskeflottan i Rönnäng upp för allmänheten, både aktiva och pensionerade båtar.

Man får ta del av dessa yrkesmäns vardag, möjlighet att handla skaldjur och fisk direkt vid relingen – utan mellanhänder och färskare kan det inte bli. Här kan man gå ombord på Rönnängs stolta fiskeflotta och på plats finns andra aktörer som har med havet att göra.

I år var Kustbevakningen på plats och visade sina fartyg och verksamhet, sjöräddningen var också inbjudna och visade sin nya 12 meters båt och uppvisning med sjöräddningshelikoptern.

Under dagen bjöds det på massor av aktiviteter för gammal och ung. Hoppborg och hinderbana för barnen. Sång, musik och underhållning från diverse artister.  Även föreningar och andra entreprenörer var på plats.

På scen bjöd man på barnteatergruppen Longkalsong, Kyrkans Barnkör och Åstolspojkarna.

Almas Foodtruck serverar goda hamburgare, vegetarisk burgare och räkmackor – i massor.

BILDEXTRA – Havets Dag 2025

Räkmackor i mängder…
Stjärnan som ser till att allt fungerar…
Sjöräddningssällskapet Skärhamn på plats…
Åstolpojkarna underhöll…
Bärgar-Nicke på plats
.. och visade sina bärgningsbilar
Almas Foodtryck så till att besökarna blev mätta
…och kön var lång
I år var även Kustbevakningen på plats
Fantastiska m/s Westkust
..och hoppborgar
…flera stycken
Räddningstjänsten visade sina fordon och gav förebyggande tips…
Välkommen ombord…
Maskot från Rönnängs IK gav kramar till barnen…
Fiskdamm
Krabbfiske hör sommaren till…
1 av 32
🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top