Trafikkontroll med fokus hastighet på länsväg 160 genom Stenungsund - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Trafikkontroll med fokus hastighet på länsväg 160 genom Stenungsund

Efter den senaste tidens trafikolyckor på länsväg 160 genom Stenungsund har polisen ökar sin synlighet och kontroller på sträckan.

På tisdagsmorgonen vid klockan 05:45 genomfördes en trafikkontroll vid Strandkärr med fokus på hastighet. En tid då det kanske är mindre trafik men samtidigt högre hastigheter.

På sträckan gäller 70 km/h

Under den tiden polisen var på plats skrev man ut tre ordningsböter för hastighetsöverträdelser. Den högst uppmätta hastigheten under den tiden polisen var på platsen låg på 90 km/h.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top