
Under torsdagen har polisen i STO-området haft en hel del vinterrelaterade ärenden kopplade till snön. Förutom trafikolyckor utan misstanke om brott har det skrivits ut 13 böter för vinterrelaterade brister på fordon.
Efter snön som drog in över vårt område har polisen haft mycket att göra.
– Under dagen var det mycket trafikolyckor, trafikdirigering och den typen av ärenden, säger Herman Egelström, stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
NYHETERsto rapporterade under onsdagen om en lastbil som gled av länsväg 160 i rondellen vid Almö Livs under eftermiddagen.

Släpet gled av vägen i rondellen vid Almö Livs vilket orsakade begränsad framkomlighet
– Där handlade det om att dirigera trafiken under bärgningsarbetet, säger Herman Egelström.
Under kvällen ökade polisens fokus på vinterrelaterade kontroller av fordon.
– Det rör sig bland annat om snö på taket, vilket rubriceras som osäkrad last, registreringsskyltar som inte går att läsa samt rutor som inte varit ordentligt skrapade. Vid en kontroll upptäcktes även ett fordon med körförbud, säger Herman Egelström.
Sammanlagt utfärdades 13 ordningsböter för vinterrelaterade brister i STO-området under kvällen.
Foto: Arkivbild
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



