På torsdagseftermiddagen och kvällen arbetade polisen med trafik och fokus var hastighet och beteende i trafiken. Totalt 21 ordningsböter skrevs ut varav 15 vid stopplikten vid Nösnäsmotet i Stenungsund. Dessutom stoppades en misstänkt drograttfylla.
Polisen Södra Fyrbodal genomförde under onsdagseftermiddagen och kvällen trafikkontroller med fokus på hastighet och beteende i trafiken. Bland annat stod man vid E6 Spekerödsmotet, Nösnäsmotet och i Svanesund.
Totalt skrev polisen ut 21 ordningsböter under kontrollerna varav 15 vid Nösnäsmotet.
Vid Nösnäsmotet skrevs 14 ordningsböter ut för missad stopplikt ut mot länsväg 160 samt en ordningsbot för brister i belysning.
I Svanesund skrev polisen ut tre ordningsböter för hastighetsöverträdelse.
Varningar i sociala medier – Misstänkt drograttfylla stoppades
I lokala Facebookgrupper varnades det för polisens trafikkontroller under eftermiddagen och kvällen, men något man då ska ha med sig är att man även stoppade en förare i Svanesund som visade tydliga tecken på bruk av narkotika. Föraren är nu misstänkt för drograttfylleri och ringa narkotikabrott eget bruk.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.


